IGNOU RC Darbhanga: B.Ed Merit List Released for 2020 Admissions

IGNOU Regional Center Darbhanga has released B.Ed merit list for 2020 Session Admissions. Students who gave IGNOU B.Ed Entrance Exam were eagerly waiting for IGNOU B.Ed Merit List but their wait is now over. If you were qualified in IGNOU B.Ed Entrance exam result you must check for IGNOU B.Ed Merit List if your Name is in the list you can directly apply for IGNOU B.Ed Admissions through Counselling.

Related:- IGNOU RC Darbhanga All Details and latest News

Important IGNOU B.Ed Links
IGNOU B.Ed Admission 2020 All Details
IGNOU B.Ed Study Material Free Download
IGNOU B.Ed Merit List
IGNOU B.Ed Entrance Exam Result
Sample Offer Later for IGNOU B.Ed Counselling
Sample offer Later for Selected Candidates Download
Sample offer Later for Waitlisted Candidates Download

Also Check:- IGNOU RC Patna released B.Ed Merit List for B.Ed Admissions 2020

List of Selected Candidates for IGNOU B.Ed Darbhanga RC Admissions

MERIT LIST OF SELECTED CANDIDATES OF BED PROGRAMME – 2020 (CATEGORY-GENERAL)

REPORT. DATE & TIME 26-12-2019 10:15 AM

SLNO ENRNO CNAME FNAME MARKS CATEGORY CAT_CODE
1 BR08100111 UMA KUMARI UDHO SINGH 75 General A1A
2 BR02100069 NIRAJ KUMAR PANDIT GIRIDHAR PRASAD BHARTIY 75 OBC D4B
3 BR02100159 RAVI KUMAR SURESH KUMAR 74 OBC D4B
4 BR07100462 KUMAR ABHINAV SHYAM BIHARI PRASAD YADAV 74 OBC D4B
5 BR07100572 SHASHANK SHEKHAR PRAVEEN CHANDRA 73 General EWS A1B
6 BR04100121 ASH NARAYAN THAKUR BACHCHA THAKUR 73 ST C3
7 BR02100046 MAMTA KUMARI ANIL KUMAR GOSWAMI 73 OBC D4B
8 BR02100074 KANHAIYA KUMAR CHITRANJAN SHARMA 73 General A1A
9 BR04100045 DEEPAK KUMAR JHA RAJ KUMAR JHA 72 General A1A
10 BR02100078 SANTOSH KUMAR RAMJEEVAN CHOUDHARY 72 General A1A
11 BR04100104 GINNY KUMARI PRAKASH CHANDRA MALLIK 71 General EWS A1B
12 BR07100074 ARJUN KUMAR SAMPAT RAM 71 SC B2
13 BR02100057 MD RAHBER ALAM MD ALI HASSAN 71 General A1A
14 BR02100123 KUMAR GOURAV MAKHENDU DEO KUMAR 71 General A1A
15 BR02100077 NEERAJ KUMAR JHA ARVIND KANT JHA 70 General A1A
16 BR04100152 SHUBHENDU KUMAR PAWAN KUMAR SINGH 70 General A1A
17 BR02100151 NIDHI KAMAL LOCHAN KUMAR 70 General A1A
18 BR02100019 DEEPAK KUMAR THAKUR KULDIP THAKUR 70 OBC D4B
19 BR02100149 ALOK BHARTI BINODA NAND ROY 70 General A1A
MERIT LIST OF SELECTED CANDIDATES OF BED PROGRAMME – 2020 (CATEGORY-OBCNCL)
SLNO ENRNO CNAME FNAME MARKS CAT_CODE REPORT. DATE & TIME
1 BR08100026 ASHOK KUMAR SAH ADITYA PRASAD SAH 67 D4B 26-12-2019 02:15 PM
2 BR02100146 SAURABH KUMAR ASHOK KUMAR 67 D4B 26-12-2019 02:15 PM
3 WB11100019 ENAMUL HAQUE ZAMIRUL HAQUE 66 D4B 26-12-2019 02:15 PM
4 BR02100086 ABHA KUMARI GANESH LAL SAH 66 D4B 26-12-2019 02:15 PM
5 BR02100119 ALKA KUMARI RAJ KUMAR MANDAL 66 D4B 26-12-2019 02:15 PM
6 BR02100101 JYOTI KUMARI SUBODH MODI 66 D4B 26-12-2019 02:15 PM
7 BR04100116 AJAY KUMAR THAKUR LATE HARISHCHANDRA THAKUR 65 D4B 26-12-2019 02:15 PM
8 BR08100097 DEEPA KUMARI DEVENDRA PRASAD SAH 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM
9 BR02100052 KUNJ BIHARI KUNJ JANARDAN PD. CHOUDHARY 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM
10 BR04100033 MADAN PRASAD YADAV RAM SUNDAR PRASAD YADAV 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM
11 BR04100068 NIRAJ KUMAR RAGHU NANDAN MAHTO 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM
12 BR07100370 NITA KUMARI NAND KUMAR ROY 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM
13 BR02100085 SHIKHA KUMARI UMESH PRASAD SAH 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM
14 BR04100088 SANGITA KUMARI MAHENDRA YADAV 64 D4B 26-12-2019 02:15 PM

INDIRA GANDHI NATIONAL OPEN UNIVERSITY REGIONAL CENTRE – DARBHANGA

MERIT LIST OF SELECTED CANDIDATES OF BED PROGRAMME – 2020 (CATEGORY-SC)
SLNO ENRNO CNAME FNAME MARKS CAT_CODE REPORT. DATE & TIME
1 BR02100030 GANESH KUMAR JAGDISH DAS 64 B2 27-12-2019 10:15 AM
2 BR02100007 SUPRIYA SUMAN BHIKHO DAS 61 B2 27-12-2019 10:15 AM
3 BR04100029 MINTU PASWAN SATYA NARAYAN PASWAN 60 B2 27-12-2019 10:15 AM
4 WB11100044 PUSHPA KUMARI KALICHARAN ROY 59 B2 27-12-2019 10:15 AM
5 BR04100063 NANDU BAITHA SOMAN BAITHA 55 B2 27-12-2019 10:15 AM
6 BR02100110 ARUN KUMAR ROY GAURI SHANKAR ROY 55 B2 27-12-2019 10:15 AM
7 BR02100121 KIRAN KUMARI PRADEEP MANDAL 55 B2 27-12-2019 10:15 AM
MERIT LIST OF SELECTED CANDIDATES OF BED PROGRAMME – 2020 (CATEGORY-ST)
SLNO ENRNO CNAME FNAME MARKS CAT_CODE REPORT. DATE & TIME
1 BR08100031 MARY MARANDI NICOLAS MARANDI 57 C3 27-12-2019 10:15 AM

REGIONAL CENTRE – DARBHANGA

MERIT LIST OF SELECTED CANDIDATES OF BED PROGRAMME – 2020 (CATEGORY-EWS)
SLNO ENRNO CNAME FNAME MARKS CAT_CODE REPORT. DATE & TIME
1 BR02100155 RAGINI SINGH ARVIND KR SINGH 62 A1B 27-12-2019 02:15 PM
2 BR04100102 RANA NILKANT MANI RAMNARAYAN SINGH 53 A1B 27-12-2019 02:15 PM
3 BR04100107 SIKHA PRIYA HARI SHARAN JHA 51 A1B 27-12-2019 02:15 PM

INDIRA GANDHI NATIONAL OPEN UNIVERSITY REGIONAL CENTRE – DARBHANGA

MERIT LIST OF SELECTED CANDIDATES OF BED PROGRAMME – 2020 (CATEGORY-PH)
SLNO ENRNO CNAME FNAME MARKS PH REPORT. DATE & TIME
1 BR02100027 NIRAJ KUMAR SINHA RAJESH PRASAD SINHA 56 A1 27-12-2019 02:15 PM

IGNOU B.Ed Merit List for Waitlisted Candidates

Click Here to check list of Waitlisted Candidates for IGNOU B.Ed Admission

Important IGNOU Mostly Asked Questions

IGNOU Akashdeep IGNOU Fees IGNOU lectures Video
IGNOU Grade Card Status IGNOU Mark Sheet Status IGNOU Study Material
IGNOU Exam Improvement Form IGNOU Must Read Books IGNOU B.Ed Admission
IGNOU Scholarship IGNOU Campus Placement IGNOU Passing Marks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *